Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Pán farár, zdvihla sa vlna kritiky prečo sa zmenila príprava na prijatie sviatosti manželstva v našej farnosti

Príprava k prijatiu sviatosti manželstva sa skutočne zmenila. Nič nové pod slnkom! Za posledné roky radikálne. Keď som začal svoju kňazskú službu a môj šéf začal pripravovať snúbencov na sobáš, tak sa to tam niektorým tiež nepáčilo. Nie priamo jemu, ale mne - kaplánovi hovorili: Jeho predchodca poslal snúbenca narúbať drevo, snúbenica pomohla gazdinej v kuchyni, pán veľkomožný (to ako farár) spísal zápisnicu, boli ohlášky a sobáš. A všetko išlo hladko a neboli ani rozvody. Podobne to bolo možno aj tu.

Na svojom šéfovi som obdivoval, že sa snúbencom venoval a mal s nimi viac stretnutí. A to bolo v čase, keď sa predmanželské náuky nejako nerobili. Snúbenci to prijímali, volali nás na každú svadbu. Dokonca ani hostina sa im nerátala bez neho. Jedni starší manželia mu pripomínali: Nám ste neboli na svadbe. On: Veď viete, že som vtedy nemohol. Budete mať strieborný sobáš, prídem. Bol, lebo v tej farnosti bol dlhé roky.

Od narúbania dreva a pomoci v kuchyni sa postúpilo, prípravu robili kňazi. Tak to bolo aj v našej farnosti.

Prečo zmena?!

Nuž, doba pokročila, manželský život a rodina je stále viac ohrozovaná. Stúpa počet rozvodov, novomanželia nežijú v takom náboženskom a rodinnom prostredí ako pred rokmi. Dnešná mládež nedostáva príklad od svojich rodičov. Preto Cirkev vedomá toho, chce pomôcť snúbencom.

Pred rokmi napríklad na vodičský kurz stačilo veľmi málo. Spočiatku vôbec nebol potrebný. Teraz sa pripravujú na „vodičák“ 3-4 mesiace. Lebo jazdiť na cestách je čim ďalej tým viac ťažšie. Aj manželstvo, rodinný život je stále náročnejší, preto potrebuje inú prípravu a je dôležitejší ako vodičák.

Ako prebieha príprava na manželstvo teraz?

Je vytvorený celý štáb odborníkov, ktorí pomáhajú snúbencom v týchto témach:

Predpoklady dobrého vzťahu v manželstve, ľudská pohlavnosť - rozdielnosť a dopĺňanie sa, manželská láska, komunikácia a problémy v manželstve, kresťanská viera, mravnosť v rodine, príprava na výchovu detí, zodpovedné rodičovstvo, sviatosť manželstva...   

Aké sú odozvy u snúbencov, ktorý absolvovali tento prípravný kurz?

Tých, ktorých som sa pýtal, pozitívne. Najmä u tých, ktorí svoj vzťah berú zodpovedne. Zaujímavé, najviac ich oslovujú pri náukách práve starší manželia, ktorí im odovzdávajú svoje skúsenosti.  

Boli aj negatívne odozvy?

Od snúbencov som nepočul, ale organizátori hovorili, že zatiaľ mali problémy s jediným párom, ktorý sa tam správal arogantne a tí boli žiaľ z Turzovky.

Budete pokračovať v tomto trende?

Samozrejme. Veď rodina je základ spoločnosti i našej farnosti. A vidíme, že bez dobrej prípravy sa nič dobré sa nedá vykonať!

Odpovedá farár, Jozef Hrtús

--------------------------------------------------- 

Ak sa chcete zapojiť do tejto našej diskusie, prípadne máte iné otázky napíšte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. 
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2022.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.