Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Obec leží na styku severozápadnej časti Javorníkov s Turzovskou vrchovinou v doline horného toku rieky Kysuce.

Dedina vznikla niekedy v druhej dekáde 17. storočia, keď sa vyčlenila z chotára Turzovky. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1615. Od svojho vzniku približne do konca 18. storočia sa obec niekedy v prameňoch objavuje aj pod názvom Lúpežov. Tento názov však postupne zanikol. Počas 18. storočia sa v názve začal objavovať aj Makov, napr. v roku 1720 ako Viszoka-Makov. V roku 1784 mala obec 564 domov, 596 rodín a 3147 obyvateľov.Obyvateľstvo bolo od 18. storočia katolícke, od svojho vzniku bola Vysoká filiálkou farnosti Turzovka. V roku 1768 tu bol postavený murovaný kostol zasvätený sv. Matúšovi apoštolovi a evanjelistovi a o štyri roky neskôr (1772) tu bola zriadená samostatná farnosť, do ktorej patrilo územie Vysokej, dnešného Makova a rovňanských lazov.

Obyvateľstvo sa zaoberalo poľnohospodárstvom, chovom dobytka a obchodovaním s drevom. Viacerí obyvatelia chodievali na sezónne práce na Dolnú zem. V druhej polovici 19. storočia sa v obci začalo rozmáhať drotárstvo a podomový obchod. Mnohí chodievali na vandrovky po celej Európe i Zámorí. Drotárski majstri povzniesli vandrovné drotárstvo na dielenské oprávarenstvo, dobre prosperujúce manufaktúry a továrenský priemysel.

Podľa sčítania obyvateľstva z roku 2011 žilo v obci 2774 obyvateľov.

 

 
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2022.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.