Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

1 Jn 2, 3-11,   Lk 2, 22-35

V dnešných čítaniach rezonuje téma, ktorá je v Biblii veľmi obľúbená. Téma svetla a tmy.

V liste apoštola Jána sme počuli: „Tma odchádza a už svieti pravé svetlo.“ A evanjelium nám zvestuje, že Simeon v Ježišovi spoznal „svetlo na osvietenie pohanov a slávu Izraela.“ (Lk 2,32)

Svetlo je v Biblii symbolom života, radosti, poriadku. Tma – symbolom spánku, smrti, chaosu, neporiadku. Prvé, čo Boh stvoril bolo svetlo, tým ohraničil tmu a vniesol do sveta poriadok. Po hriechu našich prarodičov tma akoby opäť vyšla z ohraničenia a vo svete nastal zmätok a strach. Ježiš – Svetlo sveta, prišiel na svet, aby zahnal tento strach, aby nastolil Boží poriadok, aby nás vyslobodil z tmy hriechu a priviedol k Bohu. Preto sa Ježišove narodenie opisuje ako príchod Svetla. Aj jeho narodenie sprevádza svetlo – hviezda, za ktorou išli mudrci z Východu.

Ak si chceme niekedy cez deň pospať, zatiahneme rolety, alebo závesy, čím si urobíme v izbe prítmie. Niečo podobné sa dá urobiť aj v našom morálnom živote. Ak nám vyhovuje duchovná tma, zatvoríme sa pre Ježišom a jeho evanjeliom. Lenže úplnú tmu v sebe nevytvoríme, lebo každý človek má  v sebe svedomie – plamienok Božieho zákona. Človek môže na dlhé roky v sebe tento plameň dusiť, ale nikdy ho úplne nezahasí a keď raz vzplanie osvieti náš život, a nielen osvieti, ale aj popáli. Neriadiť sa svetlom Kristovho evanjelia a svetlom svojho svedomia, znamená kráčať v tme a rútiť sa do nešťastia.

3. februára 1959 v desaťtisícovej výške nad severným Atlantikom kapitán lietadla Boeingu 707 zapne automatické riadenie s tým, že sa ide trochu povystierať. Druhý pilot študuje mapu. Kapitán prechádza uličkou medzi cestujúcimi, v tom sa lietadlo naklonilo na pravú stranu, prevráti sa naopak a strmhlav sa rúti na zem. Výkriky 116 cestujúcich prerušujú hluk motorov. S druhým pilotom sa muselo niečo stať. Kapitán sa snaží s vypätím všetkých síl dostať do kabíny. Vo chvíli, keď sa dostal do svojho sedadla, lietadlo je už iba asi 2 000 metrov nad morom. A v každej sekunde je to o 300 metrov menej. S pomocou ostatných pilotov sa mu podarí lietadlo dostať do vodorovnej polohy. Ešte pár sekúnd a lietadlo by explodovalo v Atlantiku. Celé to trvalo len pár minút. Čo sa stalo?

Druhý pilot študoval mapu a nezbadal výstražné modré svetielko na palubnej doske, ktoré dávalo signál, že automatické riadenie nefunguje.

Bratia a sestry. Rešpektujme Božie výstražné svetlo v nás, ktorým je svedomie. Prijmime Ježiša -  Svetlo, ktorý sa preto narodil, aby nás vyslobodil z tmy  hriechu a nastolil Boží poriadok v nás i v celom svete. A či sme vo svetle, alebo nie, na to nám dáva odpoveď opäť 1 Jánov list: „Kto miluje svojho brata, ostáva vo svetle…Ale kto nenávidí svojho brata, je vo tme a chodí vo tme a nevie kam ide, lebo tma mu zaslepila oči.“

Diakon Ján Zsóka, Brezno, 29.12.2009
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2022.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.