Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Hebr 3, 7-14,  Mk 1, 40-45

 Zaznelo nám jedno z najkrajších zvolaní sv. Písma: 

Ak chceš môžeš ma očistiť. Pričom ho malomocný na kolenách prosil. Neviem či mal takú vieru, alebo bol už v tak beznádejnej situácii, že mu nič iné neostávalo. Veď topiaci sa aj slamky chytá. Tá beznádej vyplývala z toho, že rozpoloženie malomocného človeka v tom čase bolo neskutočne ťažké. Musel sa odlúčiť od rodiny, musel bývať mimo ľudí, nemal sa čim živiť, musel mať hrkálky a kričať: Malomocný, malomocný, aby sa mu všetci vyhýbali, nenakazili sa, pripadne sa vyhli pohľadu na chorobou zohavené telo... Jednoducho beznádej v maximálnej miere.

Možno sa čudujeme, že neposlúchol čo mu Pán prísne prikázal: „Daj si pozor a nikomu nič nehovor...“ Byť v takej nepredstaviteľne ťažkej situácii a dostať sa z toho, to ho ospravedlňuje, že bol „bez seba“ a začal všade hovoriť a rozchyrovať, čo sa stalo.

Prečo mu to prikázal? Pán nechcel senzácie – chcel však pomôcť k viere tým, ktorí mu odporovali. Preto malomocnému povedal: Choď, ukáž sa kňazovi a prines za svoje očistenie obetu, ktorú predpísal Mojžiš im na svedectvo. Pre kňazov to malo byť svedectvo. Chcel im pomôcť k ešte potrebnejšiemu uzdraveniu – duše.

Ak malomocenstvo je niečo strašné a nepredstaviteľné, strašnejšia je smrť duše. Ak sa hrozíme z malomocenstva, hlavne v takých strašných podmienkach ako ho prežívali chorí ľudia v tom čase, tak by sme sa mali vyhýbať hriechu. Hriech – aj keď si to tak neuvedomujeme – je tiež malomocenstvo ducha. Odlučuje nás od ľudí, je nákazlivý pre iných. Z malomocenstva môže zachrániť vzkriesenie tela, ale zo smrti duše, ak nepoprosíme Boha, sa nedá zachrániť.   

 Preto volajme: Pane, daj, aby sme počúvali tvoj hlas a nezatvrdzovali si srdcia.  

 A s dôverou pridajme: Ak chceš môžeš ma očistiť. Pán, to chce. Je potrebné aby sme to aj my chceli a usilovali sa o to.

Turzovka, 15.1. 2015
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2022.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.