Jer 3, 14-17, Mt 13, 18-23
Keď Ježiš učil jeho publikum, dokonca ani jeho učeníci často nepochopili podstatu.
Ježiš preto učil v podobenstvách v nádeji, že tieto príbehy, alebo podobenstva im ľahšie pomôžu pri chápaní.
Možno je to rovnaké aj u nás. Musíme sedieť nad textom a zamýšľať sa nad ním, aby preniklo do našich sŕdc. Modlitba o dar otvoreného počúvania nám pomôže v tomto procese.
Ježiš v podobenstve o rozsievačovi hovoril o Božom slove ako o niečom organickom a rastúcom. Spomeňme si na semienka, ktoré vyrástli v našom srdci. Pravdepodobne to boli skôr udalosti než slová kazateľov. Videli sme možno láskavosť, odvážny postoj, príklad úprimnosti, ktorá stála veľa.
To bolo semienko. Zostalo s nami a bolo aktívne v našej pamäti. Rovnako niekedy máme radosť, ak si iní všimli niečo, čo sme urobili alebo povedali, a stalo sa to semienko v ich srdci, ktoré počas rokov prináša dobré ovocie.
Takže: Snažme sa pochopiť Ježišove slová, uvažujme nad nimi, modlíme sa, aby sme ich pochopili a realizovali v živote. Ostatne už nechajme na neho. Semeno dobra bude rásť a prinesie úrodu. Ale to je už nie je naša vec. To záleží od „pôdy“ nášho okolia.
Turzovka, 24.7.2026
Úvahu nad dnešným Božím slovom môžete nájsť i na:
https://faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/441-piatok-16-tyzdna
https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/1345-piatok-16-tyzdna-2
https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/4017-piatok-16-tyzdna-23
https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/4486-piatok-16-tyzdna-24
Dnes je spomienka na sv. Šarbela. Pozrite si o ňom na:
https://www.faraturzovka.sk/uvahy-prihovory-homilie/homilie-vo-vsedne-dni/4013-sv-sarbel-machluf-23