Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Sk, 12,1-11, 2 Tim 4, 6-8. 17-18, Mt 16, 13-19

Motto: Milovaný, ja mám vyliať svoju krv na obetu, nastáva čas môjho odchodu

Vyliať svoju krv na obetu... – Takéto slová asi v bežnom jazyku veľmi nepoužívame. Síce o prelievaní krvi v rôznych častiach sveta vieme, žiaľ, dosť z televízie, z novín, či z internetu a tiež je nám jasné, čo znamená „obeta“. A predsa, vyliať svoju krv na obetu znie ako riadok vystrihnutý z veľkej a ťažkej liturgickej knihy. A tam by sme ho asi najradšej aj nechali.

Dokážeme si predstaviť, že svoju krv vylievali na obetu kresťania prvých storočí. Ešte zvládneme pochopiť, čo znamenalo vylievať krv na obetu pre tých, ktorí trpeli pre Krista pod ťažkou rukou nedávnych režimov. Aj teraz vnímame - bez citového rozochvenia a zaangažovania sa – ako masovo zomierajú kresťania v islamskom svete, ale že by to malo niečo znamenať aj pre tých, ktorí sa v plnej sile právom tešia z toho, čo majú v živote radi! Dokonca pre nás?!

Sv. Pavol, autor Druhého listu Timotejovi píše tieto slová krátko pred svojím odchodom z tohto sveta (pred svojou mučeníckou smrťou), a vzhľadom k tomu máme ešte silnejšiu tendenciu odsunúť jeho posolstvo do budúcnosti (podľa možnosti čo najviac vzdialenej).

Avšak pre tých, ktorí uverili v Krista nemôže obeta zostať iba liturgickým úkonom, ktorý sa odohráva kdesi v prednej časti kostola, kam zo zadných lavíc ťažko dovidieť. Ak ju vnímajú iba takto, „žijú ako nepriatelia Kristovho kríža“ (porov. Flp 3,18).

Tí, čo milujú Pánov príchod, sú pozvaní prinášať celý svoj život ako „živú, svätú, Bohu milú obetu, ako svoju duchovnú bohoslužbu“ (porov. Rim 12,1). Preto svoju krv vylievajú Pánovi na milú obetu nielen tí, ktorí za vernosť jeho evanjeliu zomierajú v prenasledovaniach, ale i tí, ktorí predkladajú Bohu každý jeden deň svojho života – s radosťami i so všednosťou a únavou. Ich krv síce nie je vyliata, ale každá kvapka, ktorá prúdi v ich žilách, slúži k Božej oslave.

Sv. Pavol (a platí to i o Petrovi) mohol povedať: Dobrý boj som bojoval, beh som dokončil, vieru som zachoval. Už mám pripravený veniec spravodlivosti, ktorý mi v onen deň dá Pán, spravodlivý sudca; a nielen mne, ale aj všetkým, čo milujú jeho príchod.

Zdá sa nám to náročne, ale Pavol píše: Pán stál pri mne a posilňoval ma... Prečo si myslíme, že neposilňuje i nás?!

Dlhá, Staškov, 29.6.2019

 
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2019.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.