Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Konkrétne vysluhovanie sviatosti pokánia (podčiarknutý text hovorí kajúcnik):

Vojdi do spovednej miestnosti  (spovednice) – môžeš vysloviť aj katolícky pozdrav: "Pochválený buď Ježiš Kristus"

Kňaz ti odpovie: "Naveky. Amen"

Buď sa posadíš, alebo ak je v spovednej miestnosti kľakátko, môžeš pri spovedi aj kľačať.

Potom sa prežehnáš: "V mene Otca i Syna i Ducha Svätého. Amen."

Kňaz Ťa môže povzbudiť k dôvere v Boha týmito slovami, alebo inými: "Pán nech je v Tvojom srdci, aby si  skrúšene vyznal svoje hriechy."

A pokračuješ takto, alebo podobne: "Spovedám sa Pánu Bohu i vám duchovný otče, že som od poslednej spovede spáchal tieto hriechy."

A teraz sa vyznávaš hriechy. Môžeš ich mať napísané a prečítať. Pri ťažkých hriechoch, ak si ich opakovane spáchal, treba povedať aj počet.

Ak si skončil s vyznávaním hriechov povieš: "Na viacej hriechov sa už nepamätám."

Potom sa ťa kňaz môže i na niečo nejasné spýtať, nie pre zvedavosť, ale pre úplnosť spovede. Po tvojom vyznaní z hriechov Ti kňaz poskytne rady, povzbudí Ťa  k dokonalej ľútosti nad hriechmi a vyzve Ťa k pokániu. Napokon Ti určí úkon pokánia, ktorý prijmeš ako zadosťučinenie za hriechy a ako prostriedok na nápravu života.

Tým úkonom pokánia môže byť: Modlitba, skutok milosrdenstva (napr. návšteva chorého, urobiť nejaké dobré skutky, zrieknutie sa jedla, aby som ho mohol dať chudobnejším, milodar a pod.). Vrátiť ukradnuté je povinnosť!

To čo som dostal za pokánie, urobím z lásky ku Kristovi, nie ako pokutu, po spovedi a čo najskôr.  A budem sa chrániť hriechov.


 

Ľútosť kajúcnika

Potom ťa kňaz vyzve, aby si prejavil ľútosť. Urobíš tak jednou z nasledujúcich formul alebo podobne:

Pane Ježišu, pred chvíľou som sa Ti vyznal z hriechov, je mi veľmi ľúto, že som ťa nimi urazil. Prosím odpusť mi. Nechcem ťa už viac urážať, pomáhaj mi v tom. Amen.

- - - - -

Bože môj, celým srdcom Ťa milujem a preto veľmi ľutujem, že som Ťa hriechmi urazil. Chcem sa polepšiť a hriechu sa chrániť. Otče odpusť mi pre krv Kristovu. Amen.

- - - - -

Nebeský Otče, zhrešil som. Je mi to veľmi ľúto. Uvedomujem si, čo pre mňa urobil Tvoj Syn – Pán Ježiš. A ja som tak hlúpo konal, hovoril. Odpusť mi. Chcem sa polepšiť. Amen.

- - - - -

Pane Ježišu, som hriešnik. Priznávam si to a bolí ma to, že som Ťa toľkými hriechmi urazil. Je mi to ľúto, prosím odpusť mi a požehnaj ma. Chcem sa polepšiť a chrániť sa hriechu. Amen.

- - - - -

Zmiluj sa Bože na do mnou. Vedomí som si svojich hriechov. Vyznal som ich a ľutujem ich. Otče odpusť mi pre krv Kristovu. Nechcem už hrešiť. Amen.

- - - - -

Ukrižovaná láska. Aj moje hriechy Ti spôsobovali bolesť na kríži. A keď som ich páchal som si to neuvedomil. Odpusť mi môj nerozum. Ľutujem všetky hriechy a chcem viac myslieť na Teba. Amen.

Ľútosť môžeš povedať aj svojimi slovami.


 

Potom nasleduje Rozhrešenie:

Kňaz vystrie ruky (alebo aspoň pravú ruku) nad hlavu kajúcnika a hovorí slová Rozhrešenia.

Pri slovách:  „ A ja ťa rozhrešujem od Tvojich hriechov v mene Otca i Syna i Ducha Svätého“ – sa prežehnáš a povieš "Amen."

Modlitbou rozhrešenia sa Ti odpúšťajú hriechy.


 

Ďalej nasleduje poďakovanie

Kňaz: "Ďakujte Pánovi lebo je dobrý."

Kajúcnik: "Lebo Jeho milosrdenstvo trvá naveky."

Napokon kňaz prepustí uzmiereného kajúcnika slovami: "Pán Ježiš ti odpustil hriechy. Choď v pokoji."

Odpovieš: Bohu vďaka.

Odídeš zo spovednej miestnosti a z lásky k Bohu si vykonaj zadosťučinenie, ktoré Ti určil kňaz.

 

Prosím nezabúdaj sa pred každou spoveďou dôkladne pripraviť a na PREDSAVZATIE, ktoré si vzbudíš ešte pred spoveďou. Kňaz sa Ťa na to spýta. Napr. predsavzatie, že už nikoho neoklamem; alebo: nebudem vynechávať rannú modlitbu; alebo: nebudem hrešiť slovami; alebo: budem poslúchať rodičov; alebo: že už nebudem vynechávať svätú omšu v nedeľu a prikázané sviatky.

Odporúča sa často pristupovať k svätej spovedi.
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2022.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.