Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Minule:

Nežijeme, aby sme jedli, ale jeme, aby sme žili.

Telo má byť udržiavané v takom stave, aby mohlo slúžiť duchu.

Lekári prevzali na seba starú cirkevnú povinnosť ukladať ľuďom pôsty.

Ovládaj nestriedmosť, lebo ona ovládne teba. 

Liečime sa z obžerstva

Svätý Ján Kasián (*360 – † 430/432) kresťanský mních - askéta, duchovný, teológ a spisovateľ nám dáva smernice na liečenie obžerstva:

„Našou prvou skúškou na ceste k dokonalosti je uhasiť žiadostivosť hrdla a brucha. Potrebujeme nie len udupať všetku nie nevyhnutnú túžbu po jedle rozjímaním o cnostiach, ale zároveň jesť dostatočne na podporu telesnej prirodzenosti… Potom taký človek prekoná všetky pominuteľné veci, keď pohľad svojej mysle isto a pevne upriami na veci, ktoré sú večné a nemenné a rozjíma o nich vo svojom srdci. Hoci je stále v tele, bude mať pred sebou požehnanie svojho budúceho života. Nemusí sa báť nijakého vonkajšieho nepriateľa, ak to, čo je vo vnútri, je premožené a podriadené duchu”

Stačí telesný pôst?

Kasián ďalej píše, že nie je dostatočné postiť a krotiť sa len v jedle, pretože aj duša má svoj pokrm, ktorým sa otravuje; hnevy, zvady, rozbroje, zvedavosť, ohováranie, osočovanie… Ak sa postíme telesne, potrebujeme sa zdržiavať aj od tohto duševného obžerstva.

Rovnováha tela a ducha

Kasián tvrdí, že mních (ako aj každý kto chce zvládať život) by sa mal postiť telesne – teda zdravo žiť, akoby mal ostať v tele ďalších 100 rokov, zároveň by mal hatiť aj vášne duše, akoby mohol umrieť každý deň.

Tieto dve veci udržiavajú človeka v rovnováhe, aby nespadol z dôvodu oslabeného tela z duchovných výšok a zároveň, aby si zachoval veľkodušnosť, ktorá mu pomáha byť nad bohatstvami tohto sveta a udržiavať zameranosť na veci trváce.

Nabudúce: Postupné kroky na získanie životnej rovnováhy
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2022.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.