Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Farnosť Turzovka

Rímskokatolícka Cirkev

Minule:

Citový výbuch môže spôsobiť veľa škôd.

Nebezpečný je aj hnev, ktorý zostane v duši.

Hnev sa ľahko premení na ľadovú a rozumom pripravovanú pomstu.

 Opakujeme:

Hnev je sebectvo. Chceme, aby iní boli podľa nás, aby okolnosti života zodpovedali našim predstavám. Uvedomenie si toho, je základ snahy na zvládnutie hnevu.

Providencia Božia

Pred hnevom a jeho usadením v duši  nám pomôže uvedomenie si providencie (prozreteľnosti Božej). Nie je to ani islamský fatalizmus, ani orientálna karma. Je to poznanie toho, že Boh riadi svet. Ak prijmeme túto realitu a ak si uvedomíme, že Boh to robí pre naše dobro, dianie okolo nás trpezlivo prijímame a potom je ľahké byť pokojným. Vyhneme sa aj pomste.

Škodlivosť hnevu a pomsty

Dobre to vyjadruje prirovnanie: Predstavte si, že ste v stane a chcete z neho na niekoho zaútočiť lukom. Čo sa stane? Šíp prederaví celtu a nikoho neohrozí. Škodu spôsobí vám. Cez dieru sa dostane do stanu voda, vietor, chlad... Tak je to aj v prípade hnevu a útokov na iných. Pomstivý, hnevlivý človek najviac škodí sebe.

Určite ste počuli o psychosomatických chorobách. Už je to tak: Keď sa duša trápi, telo trpí.

Nabudúce: Predchádzanie hnevu
Prihlásiť

Prihláste sa do svojho účtu

Užívateľské meno *
Heslo *
Zapamätať

Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, všetky práva vyhradené.

Copyright © 2014 - 2022.

Created by Silvester Judák.

Tvorba farských webov.