Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Prís 21, 1-6. 10-13, Lk 8, 19-21

Keď majú športovci, či umelci dôležité vystúpenie, najmä keď je vypredané, pre blízkych majú pár vstupeniek, aby ich mohli vidieť.

Aj za Ježišom prišla jeho matka a bratia, ale pre zástup sa nemohli k nemu dostať. Nemali „voľné lístky“. Ježišovi oznámili: „Vonku stojí tvoja matka a tvoji bratia a chcú ťa vidieť.“ Od evanjelistu Mareka 3,31-35 sa dá vytušiť, že ho chceli odviesť. Ale to teraz nechajme bokom. Ľudia hľadajú Ježiša vždy z rôznych dôvodov.

Dôležité je, čo z tohto stretnutia, či nestretnutia vyšlo.

Pre orientálne národy bola rodina vždy dôležitá, V Písme čítame o genealógiách – kto bol koho synom a kto pochádzal z akého rodu. Pokrvná rodina mala v mnohých životných situáciách skoro až rozhodujúcu úlohu. Ježiš neruší pokrvné príbuzenstvo. Veď so širšou rodinou a najmä svojou matkou je v osobnom kontakte až do chvíle ukrižovania.

Ježiš využíva túto návštevu príbuzných a ustanovuje novú rodinu. Rodinu, ktorá má Boha za Otca a tých, ktorí plnia Božiu vôľu, ustanovuje za bratov a sestry. Ježiš ustanovuje novú pokrvnú rodinu, „rodinu viery“. Ona spája ľudí na prirodzenej i tej nadprirodzenej rovine novým putom milosti a lásky.

Pripomeňme si výzvu pred Otčenášom vo veľkonočnom období: Voláme sa Božími deťmi a nimi aj sme. Preto sa modlíme: Otče náš...

Turzovka, 24.9.2024