Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Gorazd a jeho spoločníci boli učeníkmi našich vierozves­tov sv. Cyrila a Metoda.

Bolo to v 9. storočí. Gorazda pred svojou smrťou označil sv. Metod za svojho nástupcu. Po smrti sv. Metoda ich kráľ Svätopluk vyhnal z Veľkej Moravy. Uchýlili sa cez Chorvátsko a Srbsko do Bulharska, kde po­kračovali v hlásaní evanjelia. Po smrti Svätopluka prišli na Moravu pápežskí legáti, ktorí obnovili na Veľkej Morave samostatnú hierarchiu a vysvätili arcibiskupa a troch bisku­pov. Je takmer isté, že arcibiskupom bol Gorazd. Sviatok sv. Gorazda v novom slovenskom misáli je uvedený na 27. júla.

SLUŽOBNÍK BOŽÍ

Pri smrti svätého Metoda sme si už všimli, ako pohliadol s láskou na žiaka Gorazda, keď sa ho iní pýtali, koho by odporúčal pokračovať v práci, ktorú s bratom Konštantínom-Cyrilom započal.

Dal o ňom takéto svedectvo: «Tento je vašej zeme slo­bodný muž, učený dobre v latinských knihách, pravoverný!» (Žm VII).

Z uvedeného svedectva vysvitá, že Gorazd bol jeden z našich ľudí, nie prisťahovalec, a čo do vzdelania bol na vysokej úrovni. Na kňaza bol vysvätený svätým Metodom. Teraz ho odporúčal na biskupský úrad. Žiaci svätého Me­toda by sa boli o to ochotne postarali, ale prekazil im to nitriansky biskup Wiching. Ten bol najväčší prívrženec Svätoplukov a najväčší odporca svätého Metoda. Wiching vynaložil všetko, aby sa Gorazd nedostal do Ríma, ale do väzenia. S ním boli uväznení aj viacerí žiaci-kňazi svätého Metoda. Ba docielil aj to, že pápež Štefan V. zakázal použí­vať na Veľkej Morave slovanskú liturgickú reč.

Wiching obžaloval u pápeža svätého Metoda, že pesto­val povery a bludy a kvôli tomu zaviedol reč ľudu do litur­gie. Na obranu už mŕtveho arcibiskupa postavili sa pred pápežskými legátmi najviac Klement a Gorazd. Svätopluk neurobil nič na obhajobu svätého Metoda. Wiching dal všetkých päť žiakov: Klementa, Gorazda, Nauma, Angelára a Sávu uväzniť. Prv však ich podrobil ponižujúcemu verejné­mu zbičovaniu. Odvliekli ich do podunajských krajín. Od­tiaľto podarilo sa všetkým piatim utiecť do Bulharska. Tu ich veľmi milo prijal cár Boris. Klement sa stal biskupom velickým v Macedónii. Stal sa vierozvestom Bulharov. (Po­dľa mienky niektorých odborníkov — J. Vašicu — Gorazd zomrel vo väzení na Veľkej Morave.)

Svätý Gorazd so Sávom sa pobrali k severozápadným hraniciam. Nakoniec účinkoval v kláštore pri Berate. Svä­tému Gorazdovi sa pripisuje autorstvo «Slovanskej legen­dy», ktorá je známa aj pod menom «Panónska».

Spoločníci svätého Gorazda a misijní spolupracovníci prišli na Veľkú Moravu spolu so svätým Cyrilom a Meto­dom. Kristus ich zjednotil, a preto spoločne pracovali i trpeli za Kristovo dielo.

Nevieme, kde sú ich hroby. Boh si nájde ich telá v deň vzkriesenia, ako to zdôrazňovala o sebe svätá Monika. Nevieme ani deň ich smrti, a predsa pamiatka týchto veľkých našich apoštolov žije v srdciach Slovanov.

Prečo?

Preto, že boli «pravoverní služobníci Boží!» Podľa svätého Pavla predstavili sa nám rovnako ako brat Cyril, Metod, rovnako, ako to opisuje apoštol národov v 2. liste Korintským 6,3-10.

Predstavili sa nám v mnohej trpezlivosti, v súženiach, v nedostatku, v úzkostiach, v ranách, žalároch, v nepokojoch, námahách... V Duchu Svätom, v nepokryteckej láske, v slo­ve pravdy, v moci Božej... vo vyhnanstve, kde ako neznámi odobrali sa k tomu, ktorý každému dá spravodlivú odplát za to, «čo konal, kým bol v tele či už dobré a či zlé» (2 Kor 5,10).

Že my žijeme v svetle viery, môžeme vďačiť svätému Gorazdovi a jeho spoločníkom, lebo bránili sväté dedičstvo našich prvých vierozvestov, svätého Cyrila a Metoda. Pocho­deň, ktorú prevzali od svätého Metoda, neuhasili, ale roz­žatú podali ďalej.

Našu vďaku preukážeme im najlepšie vtedy, keď rozžatú budeme podávať zase ďalej a ďalej... Beda Slovanovi, ktorý by svetlo toľkých obetí v sebe zahasil! Po ňom by ostal len tma. A večná tma je strašná!

ROZHODNUTIE

Obnovenie krstných sľubov, pripadne birmovných.

Miriam Liptovská, Celý rok so svätými