Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Múd 2,1a12-22, Jn 7, 1-2,25-30,

Dánsky filozof Kirkrgaard hovorí o Európanovi z diplomatického zboru, ktorý sa zaľúbil do Číňanky. Korešpondencia s prekladateľom ho prestala baviť a preto sa naučil sa čínsky. Postupne ho reč a kultúra uchvátila, stala sa mu zamestnaním, zabudol na dievča a tak zabudol prečo sa učil čínsky.

Aj farizeji zabudli prečo sa číta Písmo. Nepomáhalo im už na ceste k Bohu. Používali ho na odsúdeniu človeka, dokonca syna Božieho. Poznali Písmo a využili ho aby namietali: „Vari z Galiley príde Mesiáš?! A nehovorí Písmo: ‚Mesiáš príde z Dávidovho potomstva, z mestečka Betlehem, odkiaľ bol Dávid?!‘“

A ďalej: Lenže o tomto vieme, odkiaľ je, ale keď príde Mesiáš, nik nebude vedieť, odkiaľ je.

Dokonca išli tak ďaleko, že opovrhovali tými, ktorí –podľa nich – nepoznali Písmo: Farizeji im vraveli: „Aj vy ste sa dali zviesť? Vari uveril v neho niektorý z popredných mužov alebo farizejov? A tento zástup, ktorý nepozná zákon, je prekliaty.“

 Pritom sa Ježiš narodil v Betleheme. Vedeli to? Možno nie. Uverili by Pánu Ježišovi keby to vedeli? Asi nie. Povedali by: Kto všetko sa v Betleheme narodil!

Prečo ho chceli zabiť? Hovoril o poslaní od Boha.

 Ježiš zdôrazňuje, že je poslaný od Otca. V čom to pomôže nám? Je veľmi dôležite hľadať pravdu. Aj keď náročné. Je treba pokúsiť sa aspoň trocha byť Nikodémom, ktorý povedal: „Odsúdi náš zákon človeka prv, ako by ho vypočul a zistil, čo urobil?“

Preto som povedal, že je to ťažké, lebo keď je niekto zadubený, ťažko je argumentovať aj jeho zbraňami. Farizeji sa oháňali Písmom a pritom argumenty Písma neprijímali.

 Ak nezabojujeme za pravdu, mnohé vecí sa prešmyknú do života. Niekedy chýba jeden hlas – ten náš.

Napríklad v r.1645 že sa Cromwell dostal k moci o čom rozhodol jeden hlas. O štyri roky neskôr Karol II. padol vďaka jednému hlasu. A znalci histórie vedia čo to znamenalo pre národ – koľko krviprelievania.

V roku 1776 tiež jedným hlasom naviac americký parlament zvolil za úradný jazyk angličtinu na úkor nemčiny.

Toto nebolo také osudové, ale mlčanie spôsobuje niekedy veľa zla!

V týždenníku Der gerade Weg (Priama cesta) napísal v roku 1932 Páter Ingbert Adolfovi Hitlerovi, otvorený list pod nápisom: Pán Hitler, kto vás zvolil? V ríšskych prezidentských voľbách získal 30,1 % hlasov. Táto veta preslávila pátra kapucína Ingberta Naaba. Vidíte, aký prezieravý bol tento páter a aký prorocký! Bol hľadačom pravdy. Keby bolo viac takých hlasom možno nemusela byť druhá svetová vojna. Možno by Hitlera zastavili. Došlo k Mníchovskej zrade. Koľko opravdivých protestov zaznelo keď bol okupovaný Krym! Obetujeme aj východnú Ukrajinu? Čo ďalej?! Koľko hlasov zaznieva proti vraždeniu kresťanov?

Niekedy jeden hlas veľmi závaží. Ježiš hovorí: Neprišiel som sám od seba, ale pravdivý je ten, ktorý ma poslal a vy ho nepoznáte. Ja ho poznám, lebo som od neho a on ma poslal.“ Aj my sme poslaní jedným Božím hlasom do života a pozvaní k spáse.  

Podľa: Príď, Duchu lásky s. 69

Podvysoká, 20.3.2015