Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Lk 21, 12- 19

 Ľudia dokážu prinášať veľké obety pre najrôznejšie skutočnosti. Najčastejšie prinášajú veľké obety, aby niečo vlastnili, alebo aby niečo vo svete znamenali.

 V dnešnom evanjeliu Ježiš nás upozorňuje na veľkú obetu ak budeme podľa neho žiť: „Všetci vás budú nenávidieť pre moje meno. Ak vytrváte, zachováte si život.“  (Lk 21,17.19)

  Ak sa niekomu nepáči nejaká hudba, vypne rádio, alebo nepôjde na koncert. Ak mu nechutí nejaké jedlo, nebude ho jesť, a ak môže vyberie si iné. Ale ľudia, ktorí  neveria v Boha, zväčša sa neuspokoja s tým, že mu nevenujú pozornosť, ale svoju antipatiu zviditelňujú rôznymi prejavmi nenávisti proti Bohu a dávajú to najavo najmä tým, ktorí sa hlásia k viere v Boha. Nenávidia pre Ježišovo meno.

         Diabol v každom čase pôsobí aj cez ľudí, prenasleduje a utláča Kristových učeníkov. Chce nás znechutiť, zastrašiť, odvrátiť od cesty nasledovanie Krista a od života ktorý k nemu smeruje.

 Ježiš vedel o svojom umučení a hovoril o tom. Vedel, že budú prenasledovaní tí, ktorí za ním pôjdu a preto na to upozornil. Aby sme obstáli, musí byť náš pohľad pevne a stále orientovaný na konečný cieľ. Preto všetko čo robíme, robme sa zameraním na posledný cieľ. Majme pred našim duchovným zrakom Krista a život s ním. Tým, že prijmeme prenasledovanie v akejkoľvek podobe, vydáme svedectvo o pravde, ktorou je Kristus.

 V minulom storočí mnohí prešli týmito prenasledovaniami. Alexander Solženicyn si vo svojej knihe Súostrovie Gulag kladie podobnú otázku: Čo treba na to, aby bol človek silnejší než vyšetrovateľ v komunistických koncentračných táboroch? Odpovedá: „Pri príchode do väzenia sa človek  nesmie triasť o pokojný život, ktorý zanechal. Moje telo je od dnešného dňa pre mňa zbytočnosťou, je mi cudzie. Vzácny a dôležitý je len môj duch  a moje svedomie. Zvíťazí len ten, kto sa všetkého zriekol.“

A mi dodajme: Zvíťazí len ten, kto má pred zrakom posledný cieľ– Život – s malým i veľkým Ž.

 Bratia a sestry. Ľudia dokážu prinášať pomerne veľké obety pre veci pominuteľné. My, kresťania majme odvahu, aby sme priniesli väčšie obety pre Kristovo meno. Majme na pamäti posledný cieľ a kto chce cieľ, chce i prostriedky, ktoré k tomuto cieľu vedú. Preto i táto svätá omša nech je pre nás posilnením na ceste nasledovania Krista.

 Diakon Ján Zsóka, Brezno, 25.11.2009