Prevádzkovateľ webu Rímskokatolícka cirkev Farnosť Turzovka, IČO: 31 912 362 ako prevádzkovateľ na účely ochrany osobných údajov

spracováva na tejto webovej stránke cookies nevyhnutné pre technické fungovanie webových stránok, ako aj pre analytické účely.

Minule:

Príklon k zlu začína už v detstve

Problém je aj v zakomplexovanosti

Túžba po moci u nemorálnych ľuďoch má nedozerné následky 

Strach a agresivita

Strach je jeden z dominantných citov, človek ho prekonáva:

  1. Dáva sa do pozície „mŕtveho chrobáka“. Je to tiež rozšírený spôsob nechať veci bežať – zachovať neutralitu, neangažovať sa.
  2. Agresívnym správaním sa. Psy sa bránia útokom...
  3. Prikláňanie sa k mocnému – toto sa v psychológii dosť zanedbáva. Patrí tu ja robenie sa veľkým (našuchorenie peria, vystatovanie sa u pretekároch bojového umenia...) a prikláňanie sa k veľkým.

Prikláňanie sa k mocnému je zaujímavý zjav. Malé národy (ako je aj Slovensko) sa dostávajú do pozície servilnosti. Chcú byť pri veľkom, silnom. Zo strachu sa stávajú ponížení, podlízaví, až otrockí voči inej veľmoci. Už dávnejšie to vyjadril Ján Kollár v Slávy dcéra: „Neb raději k velikému přichyl tomu tam se dubisku (Rusku)...“

Členovia veľkých národov zas majú tendenciu podmaňovať si iné. Napríklad v Rusku je stále oslavovaný najväčší zločinec z mierových časov – Stalin. Polovica Rusov si napríklad myslí, že Stalin nebol zločinec. K vraždám miliónov ľudí vraj mal dôvod... Hrôza!

Prečo sympatizanti s agresiou?

Každý nemá toľko zloby v sebe ako patologické osobnosti, ale mnohí sú radi, ak to vyriešia za nich iní. Preto ľudia dali mandát Hitlerovi, Stalinovi, Putinovi...

Mnohí sa hanbia verejne priznať k agresívnym sklonom, preto sympatizujú s agresorom? Možno.

Nabudúce: Čo s hnevom?